Stebint kai kurių vadovų darbą, susidaro įspūdis, kad jie laimės kūdikiai, kuriems viskas tiesiog puikiai sekasi. Jie nesusiduria su tokiais sunkumais, su kokiais susiduriame mes, ir jie neturi tokių netikusių darbuotojų kaip mūsiškiai. Ar tikrai būtent tai lemia šių vadovų sėkmę? Ne. Jie savo sėkmę kuria tinkamais veiksmais ir sprendimais.

 

Vadovavimas yra ta sritis, kurioje tarpusavyje persipina jūsų, profesionalo, įgūdžiai, asmenybė, įpročiai ir charakterio savybės. Todėl pasaulyje ir nėra tokios mokyklos, kuri užtikrintai bei atsakingai galėtų pareikšti, kad iš kiekvieno norinčio gali padaryti puikų vadovą. Bet yra tam tikrų principų, kuriuos savo veikloje pritaikę vadovai visuomet pasiekia geresnių rezultatų.

 

1 principas. Ankstyva dienos pradžia. Kelintą valandą jūs einate miegoti? Kelintą keliatės? Jeigu atkreiptume dėmesį į aukščiausio lygio vadovus, pastebėtume: visi jie keliasi labai anksti. Kompanijos „Google“ vadovas keliasi apie 5 val., „Apple“ – 4.30 val., „General Motors“ – 5.30 val. Sąrašas nesibaigia šiais trimis vadovais, prie jų dar būtų galima prirašyti kelias dešimtis kitų garsių kompanijų vardų. Turbūt dabar jūsų galvoje sukasi mintys apie „vyturius“ ir „pelėdas“. Taip, geriausi vadovai yra „vyturiai“. Portalo lifehack.com atlikta vadovų apklausa parodė, kad 80 proc. sėkmingų vadovų keliasi anksčiau nei 5.30 val., o likę palieka savo lovą iki 6 val. Todėl patarimas jums: jei dar to nedarėte, pradėkite keltis šeštą ar net anksčiau. Jei tai jums atrodo misija neįmanoma, pabandykite nueiti miegoti iki 23 val. Jeigu dabar keliatės daug vėliau, kas savaitę ankstinkite laiką po 10 min., kol pasieksite norimą rezultatą. O ką veikia taip anksti iš patalo pakilę vadovai? Skaitykite toliau.

 

2 principas. Reguliarus fizinis aktyvumas. Sveikame kūne - sveika siela. 80 proc. vadovų savo rytą pradeda nuo mankštos. Tai daro ir jau anksčiau minėti korporacinių gigantų vadai. Vieni jų bėgioja, kiti – plaukioja, treti užsiima joga. Pasirinkimas – kiekvienam pagal skonį ir poreikius. Fizinis aktyvumas gerina ne tik savijautą, bet ir rezultatus darbe. Dar 1997 m. sporto srityje dirbantys medikai Hannah Steinberg, Elizabeth A. Sykes ir Timas Mossas tyrimais įrodė, kad sportas ne tik gerina emocinę būklę, kuri kritiškai svarbi teigiamai darbo atmosferai išlaikyti, bet ir didina jūsų kūrybingumą – gebėjimą rasti sprendimų sudėtingose darbinėse situacijose.

 

3 principas. Laikas sau. Ramus pamąstymas savo kabinete, meditacija, parke praleista valanda ar bet kokios formos buvimas niekieno netrukdomam – tai daro didelę įtaiką geriems rezultatams. Čia galima paminėti aukščiausio rango vadovus, pavyzdžiui, „Ford“ kompanijos valdyboje esantį Williamą Clay‘ų Fordą ar technologijų vadovę „Cisco“ kompanijoje Padmasree Warrior. Ne išimtis ir daugeliui gerai žinomas verslo pasaulio žmogus Billas Gatesas, kuris periodiškai išvyksta į savo namą kalnuose, kad galėtų pabūti vienas ir pamąstyti. Šie aukščiausio lygio vadovai aiškiai supranta, jog gebėjimas atsiriboti nuo visų išorinių įtakų, kad kuo aiškiau pažvelgtų į situaciją iš šono ir nebūtų įtraukti į įvykių verpetą – vienas iš esminių sėkmės faktorių.

 

4 principas. Kūrybingumo puoselėjimas. Garsaus portalo fastcompany.com 2010 m. atliktu tyrimu, kuriame dalyvavo 1500 vadovų, buvo nustatyta, kad svarbiausia gero lyderio savybė yra kūrybingumas. Kūrybingumas čia buvo apibrėžtas kaip gebėjimas lanksčiai prisitaikyti prie situacijos ir rasti naujų, dar nenaudotų sprendimo būdų problemoms įveikti. Kūrybingumui išlaikyti bei vystyti įtakos turi ir pirmieji 3 principai. Be minėto, sėkmingi vadovai, susidūrę su problema, 10 proc. laiko skiria jai įvardinti, o likusius 90 proc. - sprendimų paieškoms; o rutinoje paskendę žmonės 90 proc. laiko skundžiasi ir kalba apie tai, kaip viskas yra blogai. Stiprūs vadovai pirmenybę teikia klausimui „Kaip?“, o ne „Kodėl?“.

 

5 principas. Atviras pokalbis ir gebėjimas išklausyti aplinkinių pastebėjimus. Manyti, kad jūs itin objektyviai gebate vertinti save ir savo poelgius – dažnai klaidinga ar net pavojinga. Washintono universiteto (JAV) psichologų tyrimai teigia, jog mes patys niekaip negalime 100 proc. pamatyti savęs iš šalies. Norit susidaryti visą vaizdą, būtina kitų žmonių nuomonė. Nesvarbu, kas yra tas žmogus - jūsų antroji pusė, draugas, kolega, psichologas ar asmeninis treneris, – svarbiausia, kad tai būtų nešališkas, gebantis išklausyti ir jus girdėti asmuo. Atviruose pokalbiuose galima apie save atrasti tokių dalykų, kurie anksčiau niekada nebuvo atėję į galvą.

Šie 5 principai, nuolat taikomi praktikoje, padės jums ne tik geriau vadovauti ir tapti efektyvesniu, bet ir pagerins jūsų asmeninį gyvenimą bei savijautą. Svarbiausia nuolat prisiminti, kad visus asmenybės pokyčius reikia daryti neskubant, mažais žingsniais, bet nuosekliai - kiekvieną dieną. Geriausių rezultatų pasiekia tie, kurie ima vieną principą vienu metu ir, tik pavertę jį nauju elgesio įpročiu, pereina prie kito.